صفحه‌آرایی شده در مجموعه زیباکتاب

✍?مقصود از انتظار فرج چیست؟
فرج، یعنی نصرت، پیروزی و گشایش. مقصود از فرج، نصرت و پیروزی حکومت عدل علوی بر حکومتهای کفر و شرک و بیداد است. بنابراین، انتظار فرج، یعنی انتظار تحقّق یافتن این آرمان بزرگ و جهانی.
منتظر حقیقی، کسی است که به حقیقت خواهان تشکیل چنین حکومتی باشد. این خواسته، آنگاه جدی و راست است که شخص منتظر، عامل به عدل و گریزان از ستم و تباهی باشد، وگرنه انتظار فرج در حد یک ادعا و شعار بیمحتوا باقی خواهد بود. از این رو، در روایات آمده است که انتظار فرج، خود، فرج است؛ زیرا کسی که حقیقتاً منتظر فرج و ظهور حجت خدا و تأسیس حکومت عدلگستر او باشد، زندگی خود را بر پایۀ عدل و داد استوار میسازد. او، انسانی است که حضور و غیبت امام، در نحوۀ رفتار و سیر و سلوکش تفاوتی ایجاد نمیکند و پیش از تشکیل حکومت عدل او، چنین حکومتی را در زندگی خود پایدار ساخته است.
انتظار فرج، یعنی:
– معرفت به امام معصوم و عادل و پیشوای فضیلت؛
– عشق به عدالت و ارزشهای انسانی؛
– امید به آیندهای روشن و نویدبخش؛
– تلاش برای برقراری حکومتی عدلپیشه و عدلگستر؛
– داشتن روحیۀ تعهّد و مسؤولیتپذیری.
این نوع انتظارِ فرج، بهترین اعمال و بهترین عبادت است و چنین منتظری، مقامیعالی دارد و هرگاه در زمان غیبت از دنیا برود، به منزلۀ کسی است که پس از ظهور حضرت حجت(عج) زنده و تحت فرمان او در راه خدا جهاد میکند*.
بحار الأنوار، ج۵۲، ص ۱۲۵٫
از همین کتاب، صفحه ۱۵۰ و ۱۵۱

بخشی از مقدمه کتاب:
کتاب حاضر، پس از معرفی امام زمان(عج) و احوال و زندگینامۀ ایشان، به مباحث ظهور، قیام و انقلاب حضرت مهدی(عج) و نیز شرایط حکومت و علائم آخرالزمان و اتفاقاتِ عصر ظهور خواهد پرداخت. شیوۀ ما در تنظیم این کتاب به صورت گزارشی و تحلیلی است که آن را از میان منابع معتبر انتخاب کردهایم. پس از آشنایی خوانندۀ محترم با ظهور ، قیام و مسائل مربوط به آن، بخش عمدۀ کتاب به پرسشها و پاسخهای مهدوی اختصاص مییابد که برای پاسخگویی به سؤالات و شبهات مهدوی است. میدانیم که سؤالات مهدویت و شبهات آن، بیشمار است و نمیتوان همۀ آنها را در یک کتاب جمع کرد. اما سعی ما بر این بوده است که مهمترین دغدغههای مهدوی را در قالب ۴۸ پرسش و پاسخ، در اختیار خوانندگان محترم بگذاریم.

 

???لینک عضویت در کانال زیباکتاب???

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *